Montaż sztucznej trawy to banalna czynność. Wbrew pozorom, nie wymaga ona specjalistycznej wiedzy. Warto jednak pamiętać, że prawidłowo wykonana instalacja wydłuża żywotność sztucznej trawy. Nie po to inwestujesz w dekoracyjne soczyście zielone podłoże, by załamywać ręce nad nierównym i nieestetycznym trawnikiem, prawda? Jeśli więc chcesz się cieszyć nienagannymi połaciami zieleni, poznaj poniższe sprawdzone instrukcje od specjalistów!
Na czym polega montaż sztucznej trawy?
Montaż sztucznej trawy REKOGRASS jest zależny od formy produktu – do wyboru są puzzle i rolki. W obydwóch przypadkach jednak podłoże musi zostać solidnie oczyszczone z zanieczyszczeń i wyrównane. W przypadku puzzli wystarczy połączyć ze sobą poszczególne fragmenty, rolka wymaga więcej uwagi. Jak to wygląda w praktyce?
Trawę w rolce da się dopasować do praktycznie każdego terenu. Po jej rozłożeniu na twardej lub miękkiej powierzchni, zwróć uwagę na boki produktu. Odetnij pasek zabezpieczający, a jeśli chcesz zespolić kilka rolek, sięgnij po taśmę łączeniową. Zadbaj o dokładne klejenie fragmentów, by łączenia były niewidoczne. Następnie dodatkowo obciąż te miejsca na około godzinę. Na samym końcu dotnij trawę na obrzeżach – i gotowe!
Do łączenia rolek często się stosuje flizelinę z klejem. Pamiętaj też, że taśma powinna się znajdować pod brzegami sztucznej trawy. Uważaj, by nie zabrudzić zewnętrznej strony produktu.
Jak równo położyć sztuczną trawę?
Do montażu sztucznej trawy jest potrzebna właściwie przygotowana powierzchnia. Każde podłoże należy oczyścić z piasku, brudu i zanieczyszczeń. Ponadto teren musi być suchy i stosunkowo równy. Pęknięcia i nierówności rzadko się zdarzają na podłodze, jednak często występują na glebie. O ile więc montaż sztucznej trawy w pomieszczeniu jest mniej problematyczny, na boisku i w ogrodzie, gdzie dotychczas był naturalny trawnik, może być nieco trudniejszy.
Na szczęście na to również jest sposób. Zlikwiduj wszystkie rośliny wraz z ich ukorzenieniem. Pamiętaj, by górną warstwę ziemi usunąć na głębokość kilkunastu centymetrów. Kolejnym krokiem jest nałożenie warstwy wyrównującej ze stabilizowanego piasku lub żwiru. Po zagęszczeniu powierzchni, możesz wreszcie rozpocząć rozkładanie rolek.
Niezwykle istotne jest, by trawę układać równolegle. Włókna muszą być zwrócone w tym samym kierunku. Chociaż z reguły mało kto o tym zapomina, zdarzają się takie przypadki. W efekcie trawa wyglądałaby nieestetycznie, a promienie słońca jeszcze bardziej podkreślałyby różnice w montażu.
Montaż sztucznej trawy REKOGRASS – na co zwrócić uwagę?
W przypadku syntetycznego trawnika równy i czysty teren to podstawa. To nie koniec zaleceń – montaż sztucznej trawy powinien się odbywać w bezdeszczowych warunkach pogodowych i umiarkowanej wilgotności. Niskie temperatury utrudniają właściwe naciągnięcie warstwy podkładowej.
Ponadto trzeba uważać, by nie ubrudzić klejem zewnętrznej strony produktu. Do usuwania zabrudzeń z takiej trawy często się stosuje szczotkę i 3% roztworu amoniaku. Jeśli zaś zauważysz tłuste plamy, postaw na chlorek etylu. Przy plamach organicznych niezawodna zaś bywa woda z octem.
Samodzielny montaż sztucznej trawy czy profesjonaliści?
Montaż sztucznej trawy REKOGRASS nie jest czasochłonny ani problematyczny. Bez przeszkód możesz dokonać instalacji samodzielnie. Jeśli jednak masz pytania lub wątpliwości, warto się skontaktować z profesjonalistami firmy Rekoplast. Doradzą, jaki produkt wybrać lub który się najlepiej sprawdzi na danej powierzchni.
Warto pamiętać, że Rekoplast oferuje kilka rodzajów sztucznej trawy – w tym puzzle oraz rolki maxi i mini. Te drugie dostępne na podłożu płaskim lub 3D, wyglądają identycznie jak naturalne połacie. Bezpieczne dla ludzi i zwierząt, zielone o każdej porze roku oraz odporne na zmienne warunki atmosferyczne, spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Najnowsze komentarze